Królestwo Tonga – Polacy PAMIĘTAJĄ!

 

Flaga Królestwa Tonga

W 1939 r., po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziało  wojnę III Rzeszy – i nie poprzestało na tym! W momencie, gdy światowe mocarstwa “skuliły ogon pod siebie” – za wszelką cenę unikając konfrontacji z Hitlerem, niezwykły gest nadszedł z tej oddalonej o ponad szesnaście tysięcy kilometrów wyspy. W ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga kupiło dla Polski trzy myśliwce Spitfire.

Chrześcijanie  z odległej wyspy na Pacyfiku

Herb Królestwa Tonga

Królestwo Tonga jest malutkim krajem leżącym na południowym Pacyfiku, stanowiącym część Polinezji. Jego obszar łącznie liczy 748 km². Łącznie – gdyż państewko to zajmuje 170 wysp wchodzących w trzy grupy wysp: Tongatapu, Haapai, Wawau, rozrzuconych od Nowej Zelandii aż po Hawaje. Ludność tego kraju liczy około 106 000 mieszkańców czyli tyle ile nasz rodzimy Koszalin. Co ciekawe kraj ten nie został nigdy skolonizowany.

Jeśli chodzi o ustrój to państwo jest monarchią konstytucyjną z silnym autorytetem króla i ministrami – często mianowanymi dożywotnio! Przeważająca większość mieszkańców Tonga to chrześcijanie (głównie metodyści i katolicy). Od 1970 roku państewko jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Królowa Salote Tupou III w szacie koronacyjnej 1918 r.

Sojusznicy z drugiego końca globu

We wrześniu 1939 roku, władająca od 21 lat wyspiarskim państwem królowa Salote Tupou III, postanowiła na znak solidarności z Polską wypowiedzieć wojnę III Rzeszy oraz przystąpić do obozu Aliantów. Był to wielki gest ze strony tych małych Wysp. Następnie,  społeczeństwo zszokowane brakiem jakiejkolwiek wymiernej reakcji ze strony sojuszników naszego kraju, w ramach zbiórki, notabene przypominającej polską przedwojenną zbiórkę Funduszu Obrony Narodowej na ORP “Orzeł”, uzbierało łączną kwotę 15 000 funtów (obecnie około 3 miliony USD). Suma ta pozwoliła na zakup trzech myśliwców Supermarine Spitfire, nazwanych: Queen Sālote, Prince Tungi i King Tupou I, które zostały przekazane Aliantom.

Znane są losy dwóch pierwszych samolotów. Queen Sālote znalazła się na wyposażeniu 602 Dywizjonu RAF, a latał na niej irlandzki as myśliwski Paddy Finucane. W  czasie jednego z lotów na niemieckie pozycje we Francji 15 lipca 1942 roku, samolot został trafiony w chłodnicę i wskutek nieudanego wodowania zatonął wraz z pilotem. Prince Tungi, trafił do 485. Eskadry, którą w 1944 roku przeniesiono w rejon Morza Śródziemnego. Służbę zakończył w momencie, gdy zabrakło mu paliwa i rozbił się na Sycylii.

W 2016 roku nasz kraj nawiązał oficjalne stosunki dyplomatyczne z Królestwem Tonga.

(red.)