Gra planszowa “Bieg Rzeźnika”

– Pierwszy Bieg Rzeźnika to był efekt zakładu między grupą przyjaciół o to czy uda się w ciągu jednego dnia przebiec czerwony szlak bieszczadzki. Jaka była stawka zakładu – o tym krążą legendy. Podstawowym atutem była, i nadal jest, unikatowość tego biegu oraz jego wyjątkowa atmosfera – w końcu nie może być inaczej jeśli organizatorzy są jednocześnie pasjonatami biegania (prawie wszyscy główni organizatorzy ukończyli którąś edycję Biegu Rzeźnika!) i miłośnikami Bieszczad  opowiada Mirosław Bieniecki,  Dyrektor Biegu.

Gra planszowa odzwierciedla kultowy ultramaraton, który odbywa się co roku już od piętnastu lat w samym sercu Bieszczad. Gracze mogą wcielić się w jednego  z zawodników albo dosłownie „zagrać sobą”. Wszyscy ci, którzy kiedykolwiek przebiegli Bieg Rzeźnika mogą zamówić Kartę Zawodnika ze swoim zdjęciem. Na karcie zostaną zapisane indywidualne rezultaty osiągnięte podczas biegu: średnie tempo, najwyższa prędkość i doświadczenie. Każde pole na planszy to jeden kilometr, a każda tura w grze to jedna godzina. W rozgrywce, tak jak w rzeczywistym biegu, należy przekraczać punkty kontrolne w określonym czasie i dotrzeć do mety w parze.

Pierwszą fazą rozgrywki to przygotowanie do biegu. Zawodnicy dzięki Kartom Treningu i Kartom Ekwipunku zwiększają swój biegowy potencjał. Zawodnicy podczas gry muszą radzić sobie ze skutkami Kart Pogody i Kart Zdarzeń. Dodatkowymi elementami są Karty Suplementów i Karty Pożywienia możliwe do uzyskania na określonych polach trasy (punkty kontrolne i przepaki). Innymi elementami gry są Karty Rzeźnika, których gracze używają aby pomóc swojej drużynie, a innym przeszkodzić. Drużyna najszybsza oczywiście zwycięża, ale liczy się również w jakim czasie każda drużyna dotrze do mety.

Pomysłodawcą i autorem przedsięwzięcia jest rzeźbiarz i projektant  Gracjan Kaja.

– Inspiracją do tworzenia gry planszowej było trzykrotne uczestnictwo w Biegu Rzeźnika. Dzięki wsparciu tego projektu przez Fundację Biegu Rzeźnika i możliwości korzystania z danych oraz archiwum biegu, udało się stworzyć grę – mówi Kaja.

Gra przeznaczona jest dla wszystkich – nie tylko dla biegaczy, którzy uczestniczyli w prawdziwym Biegu Rzeźnika. Tutaj każdy może wcielić się w jednego z zawodników i poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa, a przy okazji odkryć bogactwo przygód i niespodzianek charakterystycznych tylko dla tego biegu. Na kartach widoczne są zdjęcia przede wszystkim z ostatnich trzech edycji Biegu Rzeźnika. W grze dostępne są dwa warianty rozgrywki; podstawowy i zaawansowany. Ten drugi wzbogacony jest o Karty Zdarzeń, nowe parametry Kart Pogody; Skwar i Ulewa oraz o dodatkowe Karty Rzeźnika.

– Rzeźnik poza weekendem Bożego Ciała? Bez wychodzenia z domu? Przy kuflu zimego Pilsnera? To coś dla mnie. Ale też dla tych, którzy biegają i albo wspominają miniony bieg, czy przygotowują się do kolejnych edycji… Piękna grafika. Świetna zabawa. Polecam! – zachęca Mirosław Bieniecki

Więcej informacji na stronie: www.gracjankaja.com